اجرای لوله کشی سرد و گرم

نکات مهم در لوله کشی آب سرد و گرم شامل چه مواردی می شود ؟

  • تست لوله کشی
  • استفاده از اتصالات کمتر
  • استفاده از ابزارآلات استاندارد و تجهیزات
  • عدم چسبندگی و حفظ فاصله مناسب بین لوله آب سرد و گرم، باید مسیری کوتاه و مطمئن برای لوله کشی انتخاب کرد.

    لوله سردو گرم

انواع لوله کشی که در ساختمان استفاده می شود

  • لوله های آهنی و فولادی گالوانیزه
  • لوله های پلاستیکی PVC
  • لوله های چدنی

از پر کاربردترین و پرمصرف ترین آنها در اجرای لوله کشی سرد و گرم، میتوان لوله هاب پلاستیکی  PVC را نام برد که هم برای لوله کشی اولیه و هم به جای لوله های پوسیده توکار کاربرد دارند.

موارد فنی که باید در هنگام لوله کشی آب ساختمان در نظر گرفت، لوله کشی ها نزدیک تیغه ها، دیوار ها و سقف ها انجام شود، از انجام لوله کشی آب سرد و گرم در کف خانه ها بپرهیزید.

اگر می خواهید که لوله ها در برابر آب مقاومت بیشتری داشته باشد یا در برابر نشتی و شکستگی قابل تعمیر باشند باید اجرای لوله کشی سرد و گرم به گونه ای باشد که انشعابات لوله کشی تا حد امکان کوتاه و بدون پیچ و خم باشد.

لوله کشی

برای پیدا کردن سریع محل نشتی و ترکیده شدن لوله، باید نصب لوله های سرد و گرم موازات یکدیگر باشد. البته فاصله ی استاندارد بین دو لوله 5 تا 10 سانتی متر باشد.

اکثرا شیر فلکه اصلی ساختمان در زیر روشویی نصب می شود تا در مواقع اضطراری، اعضای ساختمان بتوانند آب را قطع کنند. چون یکی از اصلی ترین و مهم ترین کارها در ابتدا برای اجرای لوله سرد و گرم، نصب و جای گذاری فلکه اصلی ساختمان است. لوله ها به هیچ عنوان نباید از کانال هوا، چاه آسانسور، داخل دودکش عبور کنند.

لوله کشی با متد کلکتوری 

برای تقسیم یکنواخت و مساوی آب در تمام قسمت های ساختمان از لوله کشی با روش کلکتوری در یک یا دو محل از ساختمان های چند واحدی استفاده می شود .

وقتی ساختمان به پکیج مجهز باشد با ساختن یک کلکتور آب سرد بعد از پمپ یا کنتور، یک لوله ی مستقل آب سرد به هر واحد لوله کشی می شود، که این شیوه زیاد رایج نیست.

اما متداول ترین روش به این صورت است که با نصب کلکتور لوله کشی آب سرد و گرم هر واحد جدا می شود. این شیوه برای آپارتمان هایی که متراژ بالا دارند و چند سرویس و اشپزخانه دارند قابل استفاده است. این روش از لوله کشی سرد و گرم هزینه و قیمت بالایی دارد چون شیر فلکه و شیر قطع کن مجزا در لوله کشی کلکتوری استفاده می شود .

از فواید اجرای لوله کشی سردو گرم می توان به کمتر استفاده کردن اتصالات اشاره کرد که در نتیجه باعث کاهش احتمال نشتی و ترکیدگی از قسمت اتصالات می شود.

از دیگر مزایای آن، اگر در این روش ترکیدگی در یک لوله از قسمتی از ساختمان ایجاد شود، می شود شیر مربوط به آن را قطع کرد نه اینکه ساکنین مجبور شوند آب کل آپارتمان را قطع کنند.

یکی از ترفند های لوله کشی سرد و گرم، رفع گرفتگی لوله است که ابتدا با یک لوله باز کن شیمیایی یا خانگی اقدام به باز کردن لوله می کنیم اگر همچنان دچار گرفتگی شد باید اقدام به تعویض لوله کنیم.

مشکل چکه کردن لوله کشی سرد و گرم، وقتی آب از لوله ها چکه می کند ممکن است به دلیل این باشد که اتصالات به خوبی محکم نشده باشد، برای حل این مسئله باید با یک نوار لاستیکی دور لوله پیچید تا از چکه کردن جلوگیری کند.

دپارتمان سرمایش و گرمایش قهرمانی می تواند در این زمینه با مشاوره های خود، بهترین و مناسب ترین روش را در اختیا شما قرار دهد.